A Bolyai János Vármegyei Matematikaverseny 2024/2025-ös tanévének ünnepélyes eredményhirdetésére december 5-én került sor az ELTE Savaria Egyetemi Központ konferenciatermében. Az 1974 óta évente megrendezett, 2024-ben jubiláló, rangos megmérettetés meghirdetője ezúttal is az ELTE Savaria Regionális Pedagógiai Szolgáltató és Kutató Központ volt. Tavaly 296 versenyző 23 intézményből nevezett, idén 369 fiatal írta meg a dolgozatot 20 iskolában.
Az ötvenéves tradícióval rendelkező, egyfordulós vetélkedőre szinte minden vármegyei középiskola évről évre nevezi legtehetségesebb növendékeit, hiszen a részvétel meghatározó visszajelzés a tanároknak és a tanulóknak egyaránt. A tehetséggondozáson kívül sikerélményt is jelent azok számára, akik az élen végeznek. Az évtizedek során változott a felépítés, cserélődtek a szervezők, a feladatírók. Zsiros Péter, az ELTE Bolyai János Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium mesterpedagógusa, Hende István szaktanácsadó, a Jáki Nagy Márton Nyelvoktató Nemzetiségi Általános Iskola tanára, Pék Ákos,Zsiros Péter egykori tanítványa és Király Bernadett, a Vas Vármegyei SZC Horváth Boldizsár Közgazdasági és Informatikai Technikum tanára, az ELTE Savaria Regionális Pedagógiai Szolgáltató és Kutató Központ pedagógia szakértője alkotja öt éve azt a szakmai csapatot, amelyik összeállítja a versenyprogramot. 2018-tól három kategóriában tesztelhetik tudásukat a résztvevők: az emelt óraszámú gimnáziumi (heti 4 óraszámnál több), az alap óraszámú gimnáziumi (legfeljebb heti 4 óra), illetve a technikum kategóriájában. Mindegyikben négy évfolyamon írják meg a dolgozatot a versenyzők.
Az ilyentájt, december elején szokásos díjátadó ünnepségen ugyancsak hagyomány, hogy Molnár Zoltán, a VMSZC Gépipari és Informatikai Technikumának matematika tanára figyelemfelkeltő, érdekes előadással készül. Ezúttal "Az egyenletek megoldása a matematika történetében" című beszámolója előtt feladatlapot osztott ki a közönségnek: Mezopotámiából, az arab világból, a középkori Európából származó egyenletekről olvashattak a jelenlévők, akik a folytatásban megtudhatták többek között, hogy miként alakult az egyenletek, egyenletrendszerek megoldási technikája az elmúlt évszázadokban.
Az esemény fő programpontjaként a mezőny legjobbjai oklevelet és a jutalom vásárlási utalványt vehettek át teljesítményükért. A felkészítő pedagógusok is részesültek elismerésben.
Ezúton gratulálunk a felkészítő tanároknak és tanítványaiknak a szép eredményekhez, amelyek itt olvashatóak.
A képgaléria itt elérhető.