Nem riasztotta el a téma a Nyugdíjas Egyetem hallgatóit az őszi szemeszter negyedik programján november 19-én: Hívatlan társbérlőink. Magyarország épületlakó pókjai címmel dr. Szinetár Csaba zoológus, az ELTE Berzsenyi Dániel Pedagógusképző Központ Biológiai Tanszék főiskolai tanárának előadásán mintegy hatvanan vettek részt az ELTE SRPSZKK konferenciatermében. Nincs olyan lakás, ahol ne lennének pók lakótársaink, csak a legtöbbjüket sosem vesszük észre. - hangzott el. Épületlakó fajokkal foglalkozik az a könyv, amely a közelmúltban látott napvilágot: Magyarország épületlakó pókjai - expedíció a lakásunkban címmel jelent meg Szinetár Csaba és Kovács Gábor egyedülálló kiadványa a Savaria University Press kiadványaként a Szombathelyi Arachnológiai Műhely munkája eredményeképpen. A szerzők csaknem három évtizede kutatják a Kárpát-medence épített környezetében előforduló fajokat.
Jelenleg a Földön közel 52 ezer faj létezik, az Európába véletlenszerűen más kontinensről behurcolt fajok harminc százaléka megmaradt, a Kárpát-medencében csaknem kétszáz faj honosodott meg. Csupán kilenc olyan faj él manapság, amelynek példányai a '90-es évek előtt is magyarországi épületekben laktak. A környezetváltozásra rendkívül érzékenyen reagálnak. A közönség többek között megtudhatta, hogy kizárólag 3-4 km/órás szélben, napsütésben utaznak a pókok a maguk által szőtt, finom szálon, olykor többszáz kilométeren át - ez az ökörnyálnak hívott jelenség.
A kaszáspók és a pók között lényeges különbség van, csakúgy, mint a geológus és a teológus között - fogalmazott szellemesen Szinetár Csaba, aki azzal zárta mondandóját, hogy nem kell félni a pókoktól, ellenben érdemes tudni: melyiket érdemes elkerülni!
Galériánk itt látható!
A folytatásban - a félévet záró eseményen - december 3-án Dr. Szigethy Mónika, az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar, Sporttudományi Intézetének adjunktusa a rekreáció és életmód szakos hallgatókkal ünnepre hangoló Karácsonyi kalamajkára várja az érdeklődőket.