Eseménynaptár
< 2024. december >
H K SZ CS P SZO V
2526272829301
2 3 4 5 6 7 8
9 10 1112 13 14 15
16171819202122
23242526272829
303112345
Következő esemény:
Savaria országos történelem tantárgyi verseny iskolai fordulója
Galériák
Hasznos linkek
Interreg
Mindenki Iskolája
Egy vallásos zsidó élete születéstől halálig - a Nyugdíjas Egyetem első előadása

Egy vallásos zsidó élete születéstől halálig - a Nyugdíjas Egyetem első előadása

2024. október 08.

Szántóné dr. Balázs Edit nyugalmazott főiskolai docens volt a Nyugdíjas Egyetem XX. jubileumi szemeszterének első előadója. Prezentációjában arról beszélt, miként él egy hagyományőrző, vallástartó zsidó napjainkban. A születéstől a halálig kísérhették végig a senior hallgatók egy átlagos zsidó sorsállomásait, ünnepeit, szokásait. 

Történelmi utalással kezdte előadását az Országos Rabbiképző-Zsidó Egyetem rektori tanácsadója, elmondta, hogy az elmúlt közel másfél évszázadban  - az 1867-ben történt kiegyezés, majd az akkor kezdődő zsidó emancipáció óta - Magyarországon mely három zsidó irányzat működött: mi jellemző a neológ, az ortodox és a status quo felekezetekre. Előbbiek reformálnak, elfogadják az újításokat, a kongresszust, az ortodox hitközség tagjai szigorúan ragaszkodnak a tradíciókhoz, a harmadikba tartozók pedig elutasítják a zsidóságot megosztó kettéválást. Szombathelyen is így, - három csoportra  - bontotta, alakította a történelem a zsidóságot. 

A jelenlévők megtudhatták, hogy a zsidó hagyomány szerint a gránátalmának 613 magja van, éppen annyi, mint ahány parancsolat van a Tórában. Láthattak közelmúltban készült fotókat egy Budapesten élő, zsidó kisfiú első hajvágásáról, amely a vallástartó családoknak fontos szertartás. Szó esett a körülmetélésről, a serdülő fiúk bar micva-járól, a kamaszlányok bat micva-járól, arról, hogy a férfiak miért viselnek szakállt, a nők testén miért nem lehet egyetlen haj-, és szőrszál sem, miért jár a mikvébe a nő, s miért a férfi. Az előadó említést tett az egykori szombathelyi épületekről, amelyekben végezték a rituális tisztító fürdést. Több érdekes információ hangzott el az esküvőről, a pohártörtésről, a ketubáról, azaz házassági levélről vagy szerződésről, az utódnemzésről. Hangsúlyos részt kapott az étkezési szabályrendszer: mi a kóser étel, mi a tréfli élelmiszer, hogyan vágnak állatot, miért vértelenítik a húst. A bő egyórás program végén a temetési szertartásra került a fókusz: miért nem visznek virágot a búcsúzók, helyette miért emlékeznek kövekkel. A Talmud, a zsidóság enciklopédiája többször kapott említést az érdekfeszítő előadáson. 

A projekt a Szombathelyi Magyar-Izraeli Baráti Társaság és az ELTE Savaria Regionális Pedagógiai Szolgáltató és Kutató Központ közös, holokauszt 80. évfordulójára MAZSÖK által kiírt pályázatból valósulhatott meg. 

Galériánk itt látható!

folytatásban október 22-én 14 órától 16 óráig Simon Ottó fővilágosító, tárvezető és Németh Károly produkciós menedzser vezetésével kulisszabejáráson vehetnek részt a Nyugdíjas Egyetem látogatói a Weöres Sándor Színházban. 

Megosztás

Kapcsolódó galéria