Eseménynaptár
< 2024. december >
H K SZ CS P SZO V
2526272829301
2 3 4 5 6 7 8
9 10 1112 13 14 15
16171819202122
23242526272829
303112345
Következő esemény:
Savaria országos történelem tantárgyi verseny iskolai fordulója
Galériák
Hasznos linkek
Interreg
Mindenki Iskolája

Pályaalkalmassági vizsgálat

2017. április 04.

Az osztatlan tanárképzés felvételi eljárásának részét alkotó

PÁLYAALKALMASSÁGI VIZSGÁLAT

lebonyolítása és követelményei

Kedves Felvételizőnk!

Nagy öröm számunkra, hogy az osztatlan tanári szakra beadott jelentkezései között Egyetemünket, azon belül is a Savaria Egyetemi Központ képzését jelölte meg első helyen. Bízunk abban, hogy a következő tanévben hallgatóink között köszönthetjük. Ahogy arról a felvi.hu honlapon is tájékozódhatott, az osztatlan tanárképzés felvételi eljárásának része egy pályaalkalmassági vizsgálat.

A 423/2012. (XII. 29.) Korm. rendelet 18. § (4) bekezdése alapján csak egyetlen intézményben kell részt venni pályaalkalmassági vizsgálaton. (“Amennyiben a jelentkező több osztatlan tanárszakra és több intézménybe jelentkezik, a kötelező pályaalkalmassági vizsgálaton abban az intézményben kell részt vennie, amelyik a 13. § (1) bekezdésében meghatározott időpontban az elbírálási sorrendjében a legkisebb sorszámmal szerepel.“)

Az ELTE a vonatkozó jogszabályi előírások és a felvi.hu honlapon közzétett szabályozás alapján szervezi meg az osztatlan tanárképzés pályaalkalmassági vizsgálatát. A következőkben erről olvashat bővebben.

 

A pályaalkalmassági vizsgálat célja

„[A] szóbeli alkalmassági vizsgán, a jelölttel való személyes találkozás során, a tanárképzésre jelentkező pályaképéről, személyes motivációiról, habitusáról, kommunikációs készségéről, pedagógiai elképzeléseiről való tájékozódás.” (www.felvi.hu)

A vizsgálat folyamatának gyors áttekintését az alábbi ábra segíti.

A vizsgálat tartalma

1.) Kötelező elem: „A jelentkező által előzetesen megküldött motivációs levél alapján beszélgetés a felvételiző pályaelképzeléseiről, karrierterveiről, egyéni életút fejlődési terveiről, arról, hogy miért kíván tanár lenni.” (www.felvi.hu) A motivációs levél megírásához a csatolt mellékletben talál segítséget.

Kérjük, hogy motivációs levelét töltse fel a felvi.hu-ra. Elmulasztása esetén ki kell, hogy zárjuk a felvételi eljárásból.

2.) Vagylagosan, vagyis a felvételizőnek szabad választást biztosítva:

  • „vagy egy pedagógiai témájú szöveg alapján egy konkrét nevelési helyzet értelmezése, véleményezése” (www.felvi.hu)

Abban az esetben, ha ezt a feladatrészt választja, a beszélgetés az alul csatolt mellékletben szereplő pedagógiai esetleírások alapján zajlik. Szabadon választhat közülük, majd a kiválasztott egyetlen esetről folytatnak kötetlen beszélgetést a bizottsággal. Az esetleírások értékeléséhez, véleményezéshez bemutatunk különböző szempontokat is, de természetesen minden felvételiző a saját elképzelése alapján alkothat véleményt az általa választott esetről.

  • „vagy beszélgetés a jelölt által szabadon választott pedagógiai jellegű olvasmányról, a nevelési szempontok kiemelésével” (www.felvi.hu)

A vizsgálatnak ebben a részében bármilyen saját olvasmányélményéről beszámolhat, de válogathat a szintén alul csatolt dokumentumban felsorolt olvasmányok közül is. Nincs kötelezően elolvasandó szöveg, és nincs kötelező tartalmi vagy formai követelménye sem az olvasmányról való beszámolónak.

3.) Nyilatkozat

Az új követelmények szerint minden felvételizőnek nyilatkoznia kell arról, hogy „nincs olyan betegsége, amely akadályozná a felsőoktatási tanulmányainak folytatását, beleértve a közoktatási intézményben a tanulmányai során folytatandó egy éves szakmai gyakorlatát is” (www.felvi.hu). E nyilatkozatot helyben, az alkalmassági vizsgálat keretében teszi meg, erről előzetes igazolást vagy bármiféle dokumentumot hoznia nem kell.

A vizsgálat értékelése

A háromfős bizottságot a felsőoktatási intézmény tanárképzésében részt vevő pedagógiai, pszichológiai, szakmódszertani és gyakorlóiskolai szakemberei alkotják. „A bizottsági tagok egymástól függetlenül értékelik a jelölt felkészültségét.”(www.felvi.hu) A bizottság elnöke a vizsgálat végeztével azonnal közli a felvételizővel az alkalmasságáról szóló eredményt. „A pályaalkalmassági vizsgálat eredménye „alkalmas” vagy „nem alkalmas” lehet.” (www.felvi.hu) Aki nem jelenik meg a pályaalkalmassági vizsgálaton, vagy a vizsgálaton „nem alkalmas” minősítést kap, akkor nem vehető fel osztatlan tanárképzésre.

A vizsgálat meghirdetése

A szóbeli pályaalkalmassági vizsgálat a felvi.hu-n megadott időszakban kerül lebonyolításra. Kérjük, hogy minden jelentkező a vizsgák tervezett idejére figyelemmel szervezze programjait, mivel a vizsgálatot kizárólag a behívólevélben megadott időpontban lehet tenni, attól eltérő időpontban nincs vizsgalehetőség.

A pontos beosztásról, időpontról és helyszínről a felvételi eljárás során megadott e-mail címen fogjuk értesíteni legkésőbb a vizsga időpontja előtt két héttel. A behívólevél tartalmazni fogja a vizsgadíj befizetésére szolgáló átutalási információkat és a határidőt is. A vizsgálatokra előreláthatólag munkanapokon kerül majd sor. Egy személy alkalmassági vizsgálata kb. 15-20 percig tart.

A vizsgálat díja: 4000 Ft, amelyet átutalással, a behívólevélben megadott határidőre kell befizetni. A vizsgadíj befizetésének elmulasztása a felvételi eljárásból való kizárást von maga után. (A különeljárási díj visszafizetésére nincsen lehetőség!)

Az alábbi dokumentumokat szíveskedjék magával hozni:

  • személyazonosításra alkalmas, fényképes igazolványt (személyi igazolvány, útlevél, vagy új típusú vezetői engedély),
  • behívólevelét,
  • a vizsgadíj átutalását igazoló papírt.

Felhívjuk figyelmét, hogy az eredményes felvételi eljárásnak feltétele a szóbeli pályaalkalmassági vizsgálaton való részvétel.

Amennyiben további információra van szüksége, forduljon az ELTE Savaria Regionális Pedagógiai Szolgáltató és Kutató Központhoz (e-mail: balaton.gabor@srpszkk.elte.hu).

Eredményes felkészülést, sikeres felvételit kívánunk!

a Tanárképző Központ és a Savaria Regionális Pedagógiai Szolgáltató és Kutató Központ munkatársai

Megosztás