1. ÉVFOLYAM – DIFER

http://www.edu.u-szeged.hu/difer/

Az óvoda-iskola átmeneténél a kritikus elemi készségek mérését teszi lehetővé a DIFER programcsomag. A DIFER programcsomag célja, funkciója, hogy segítse az eredményes iskolakezdést. Ismeretes, hogy az első tanévek eredményei döntően meghatározzák a tanulók jövőjét. Az első évfolyamokon elsajátítandó alapkészségek eredményessége nagymértékben az úgynevezett kritikus elemi készségek fejlettségétől függ.

●forrás

●amit
a DIFER mér

A mért kritikus elemi készségek

Írásmozgás-koordináció

Az írásmozgás-koordináció a finommozgás sajátos változata, amely kicsiny vonalak, vonalkombinációk pontos észlelésével, a szem és a kéz koordinációjával a leírást szabályozza. Az írásmozgás-koordináció megfelelő fejlettsége az eredményes írástanítás alapvető feltétele. Az iskolakezdés egyik kudarcforrása az írástanulás, amelynek a kialakulatlan írásmozgás-koordináció az oka.

● az
írástanulás előfeltétele

Beszédhanghallás

A beszédhanghallás spontán fejlődő készség. Lehetővé teszi a beszédhangoknak az észlelését. A beszédészlelés az olvasás-írástanulás kritikus kognitív feltétele. A beszédhangok megkülönböztetése tulajdonságaik alapján történik. A percepciós folyamat során a beszédhangokat a beszédben, olvasásban és írásban egymástól megkülönböztetjük. A megkülönböztetés nehézsége a beszédhangok képzési módjából és sajátosságaiból fakad.

●baba≠papa

 

Relációszókincs

Minden nyelv alapját néhány száz relációszó, a relációszókincs képezi. Ezek a szavak dolgok, tulajdonságok, folyamatok, stb. közötti viszonyokat fejeznek ki. Nyelvünkben ilyen szerepe van a ragoknak, az igekötőknek is. A relációszókincs ismerete nélkül a nyelv használhatatlan. A kialakulatlan, fejletlen reláció szókincs esetén a gyermek leküzdhetetlen hátránnyal indulnak, mert nem vagy nehezen érti azt, amit a pedagógus és társaik beszélnek.

● bele≠rá

Elemi számolási készség

Elemi számolási készség alatt a százas számkörbeli számlálást (pozitív egész számok egymás után való sorolása növekvő és csökkenő sorrendben), a húszas számkörbeli manipulatív számolást (tárgyakkal végzett műveletek), a tízes számkörbeli számkép-felismerést, valamint a százas számkörbeli számolvasást (számok jelének felismerése) értjük.
●megszámlálás, számlálás

Tapasztalati következtetés

A deduktív következetés, a kijelentés- és predikátumlogika alapvető deduktív sémáinak használata a kritikus kognitív készségek egyike. Az iskolában a következtetés tapasztalati szintjének nyelvi eszközei használatosak és szükségesek. Ez a következtetési forma nem feltételez explicit tudást sem a logika következtetési sémáiról, sem pedig alkalmazásuk módszereiről. A tapasztalati következtetés esetében a műveletvégzés kizárólag a gyermek személyes tapasztalataira és a mindennapi szituációk nyelvhasználatára épít.

●tapasztalati tudás

Tapasztalati összefüggés-kezelés

Az oktatásra szánt ismeretek jórészt összefüggésekre vonatkozó ismeretek. Ezért az összefüggések megismerésének, megértésének, alkalmazásának készségei a tudásszerző képesség, ennek következtében az iskolai eredményesség, az életminőség alapvető feltételei.

●tudásszerző képesség

Szocialitás

A szocialitás a csoport, a társadalom szociális értékrendje, jogrendje, eszmerendszere, szokásrendszere, szociális aktivitásának rendszere, továbbá a személyiség szociális kompetenciája (szociális motívum-, minta-, szokás-, készség-, képesség- és ismeretrendszere), valamint a személyiség szociális aktivitása (szociális magatartása, viselkedése). A 4-8 éves gyerekek szocialitása, vagyis szociális kompetenciája fejlettségének értékelése szociális aktivitásuk kiváltása és megfigyelése alapján történt.

A DIFER mérés tehát diagnózis a kritikus elemi készségek fejlettségi szintjéről. Feltérképezi a fejlesztési területeket, tervezhetővé teszi az egyéni és a csoportos fejlesztést a 4. évfolyamig.

●szociális kompetenciák